Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czystki etniczne - Rwanda - konflikt, wojna domowa. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Afryka to najbiedniejszy i najsłabiej rozwinięty kontynent na świecie. Jego bogactwa przez lata rozkradane były przez potęgi kolonialne. Nawet dziś, gdy państwa afrykańskie są niepodległe, największy zysk odnoszą zagraniczne instytucje, zajmujące się wydobyciem różnego rodzaju bogactw naturalnych. Reszta zysków, najczęściej trafia w ręce polityków, podczas gdy zwykli mieszkańcy kontynentu głodują.

Taki stan rzeczy wynika z historii. Afryka przez lata znajdowała się w posiadaniu państw europejskich. Kolonizacja „czarnego lądu” oraz spory kolonizatorów o przynależność terenów spowodowały wiele starć wojskowych, co tylko pogłębiało waśni międzyplemienne. Gdy wśród mieszkańców Afryki pojawiła się myśl niepodległościowa, zaczęli oni domagać się swoich praw. Najczęściej działo się to na drodze dyplomatycznej, rzadziej w walkach zbrojnych (np. w Angoli). Od roku 1960 państwa europejskie zaczęły spełniać te żądania, jednak wtedy pojawiły się różne problemy – jak choćby podział administracyjny, który w wielu przypadkach dzielił terytoria plemienne pomiędzy kilka państw. Prowadziło to do wielu konfliktów wewnętrznych.

Uwolnione kraje musiały zmierzyć się z nowym ustrojem, co w wielu przypadkach...

Podobne wypracowania