Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czystki etniczne - Bałkany - konflikt, wojna. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tereny bałkańskie wielokrotnie były miejscem sporów, wynikających z rozmaitych powodów. Nawet dziś, gdy większość terytoriów na całym świecie jest ściśle wydzielona, na Bałkanach nadal zdarzają się incydenty zbrojne, mające na celu zmianę przebiegu granic.

Bośnia i Hercegowina – jedno z państw, które powstały na wspomnianym już półwyspie po rozpadzie Jugosławii – do dziś jest wewnętrznie podzielona. W marcu 1992 roku na terenach Bośni przeprowadzono referendum, w wyniku którego postanowiono, że odłączy się ona od Jugosławii. Spowodowało to natychmiastowy odzew – bośniaccy Serbowie zbojkotowali referendum, postanowili powołać własne państwo – Republikę Serbską. W walce zbrojnej wspomogły ich wojska Jugosławii.

Wojna, która wybuchła w kwietniu 1992 roku (i trwała do listopada 1995) została okrzyknięta najbardziej krwawym konfliktem (na terenach Europy) od czasów II wojny światowej. Bilans ofiar wynosi około dwustu tysięcy (w tym 65% stanowią Bośniacy), z czego większość padła ofiarą czystek etnicznych, prowadzonych przez obie strony konfliktu. Ponadto, w wyniku działań wojennych około trzech milionów ludzi musiało uciekać z kraju. W całym konflikcie największą uwagę przykuwa przede...

Podobne wypracowania