Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Parlament - parlament jednoizbowy - definicja, opis, przykłady państw

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Parlament jest jednym z organów władzy ustawodawczej. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od francuskiego słowa „parler” oznaczającego – „mówić”. Można więc wywnioskować, iż parlament już od początku swoje istnienia miał spełniać demokratyczne założenia o porozumiewaniu się w celu osiągnięcia kompromisów i wspólnym dochodzeniu do określonych celów.

Parlament jednoizbowy występuje najczęściej w niewielkich państwach unitarnych, w których z przyczyn praktycznych bądź tradycyjnych nie ma potrzeby tworzenia izby drugiej. Niekiedy to rozwiązanie jest krytykowane i uznawane za nieefektywne, gdyż w tym wypadku nie ma izby wyższej, która mogłaby kontrolować pracę niższej. Państwa, w których taki element funkcjonuje, to na przykład:

Szwecja - Riksdag
Dania - Folketing
Finlandia - Edusunta
Islandia - Althing
Litwa - Seimas
Łotwa - Saeimas
Estonia - Riigikog
Słowacja - Rada Narodowa
Węgry - Zgromadzenie Krajowe
Portugalia - Zgromadzenie Republiki
Nowa Zelandia - Izba Reprezentantów

Jakiś czas temu w Polsce zrobiło się głośno o senacie. Powstał projekt zniesienia go, w którym argumentowało się, że jest on zbędny, gdyż obowiązki...

Podobne wypracowania