Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naród - Czynniki narodotwórcze. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naród w ujęciu politycznym jest grupą ludzi, którzy uznają się za naturalną wspólnotę polityczną. Jest to jedna z najprostszych, lecz jednocześnie najbardziej trafnych definicji. Jednak aby powstał naród, musiały zajść określone procesy nazywane – narodotwórczymi. Możemy wymienić sześć głównych czynników warunkujących powstanie narodu:

- Wspólne pochodzenie etniczne – ludzie tworzący naród muszą mieć poczucie więzi ze sobą. Najłatwiej wychodzi to wtedy, gdy jak najwięcej ich łączy. Bardzo istotny jest wspólny język, którym się posługują. Nie chodzi w tym wypadku tylko o poczucie przynależność do danej grupy podobnych ludzi, lecz również o względy czysto pragmatyczne. Ludziom łatwiej jest się porozumieć, gdy mówią tym samym językiem czy dialektem. Bardzo istotna jest również wspólna kultura i tradycja wynikająca ze wspólnej historii.

- Wspólne terytorium – ludzie mieszkający w określonym miejscu są w stanie dużo lepiej się ze sobą zintegrować niż wtedy, gdy mieszkają daleko od siebie. Czują wtedy poczucie wspólnoty i związek emocjonalny z miejscem zamieszkania oraz osobami zamieszkującymi to samo terytorium.

- Integracja...

Podobne wypracowania