Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozporządzenie a dyrektywa - porównanie

ROZPORZĄDZENIE:

Rozporządzenie jest aktem normatywnym, niższym w stosunku do ustawy, jest on wydawany przez organy reprezentujące władzę wykonawczą, zgodnie z ustawą, która nadaje rozporządzeniu upoważnienie do realizacji. 

Rozporządzenie ma za zadanie dopełnić realizację zlecenia czy też uwag zawartych w ustawie. Rozporządzenie ma na celu umocnienie postanowień wynikających z ustawy. Rozporządzenie musi spełniać podstawowe założenia i musi mieć moc prawną, dzięki organowi, który go nadaje. 

Rozporządzenie jest jednym ze źródeł prawa takich jak konstytucja czy ustawy. Rozporządzenie musi mieć drogę delegacji ustawowej. Rozporządzenie jest wydawane przez organ naczelny władzy państwowej. 

DYREKTYWA:

Dyrektywa (z ang. słowa directive – wskazówka, z łac. directivus – prosto skierowany) jest wskazówką, która dotyczy postępowania i działania, jest ona pewną wytyczną zaleceniem i zarządzeniem. 

Dyrektywa jest zarządzeniem co do kierunku i postępowania działania, jest nakazem, który wydaje się w celu jego realizacji. 

Dyrektywa jest realizacją jakiegoś zalecenia np. dyrektywa Unii Europejskiej, która jest aktem prawa pochodnego – wspólnotowego Unii. Dyrektywy unijne przyjęte przez parlament obowiązują i są narzucane wszystkim członkom wspólnoty. 

Dyrektywa w przeciwieństwie do rozporządzenia nie musi być normowana prawnie, może być wydana zgodnie z obowiązującymi kompetencjami np. przez dyrektora do pracowników podwładnych, natomiast rozporządzenie jest aktem normatywnym, który ma moc prawną zgodnie z ustawą i jest wydawany przez najwyższe organy państwowe. 

Podobne wypracowania do Rozporządzenie a dyrektywa - porównanie