Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Głód na świecie (problem głodu na świecie) - przyczyny głodu na świecie - opracowanie

Głód jest zjawiskiem, które występuje niemalże na całym świecie. W dzisiejszym świecie trudno znaleźć uzasadnienie i usprawiedliwienie dla wielu praktyk, które są zauważalne, a które przyczyniają się do rozprzestrzeniania głodu na świecie. 

Przyczyną głodu jest z pewnością trudna sytuacja ekonomiczna wielu państw. Głód oznacza swego rodzaju niedobór jedzenia na ściśle określonym terytorium. Wedle statystyk rocznie z powodu głodu umiera ok. 13 milionów ludzi. Statystyka ta jest o tyle kontrowersyjna, że wiele państw czy też regionów jest bogatych, a problem głodu w nich nie występuje. Przyczyną głodu z pewnością jest eksplozja demograficzna w krajach, które stanowią siłę napędową światowej gospodarki np. Chiny, Tajwan itd. 

Głód spowodowany jest również kiepskim tempem rozwoju rolnictwa, co z kolei przekłada się na produkcję żywności. Jeżeli mamy do czynienia ze zbyt słabo rozwiniętym rolnictwem, wtedy pojawia się problem wyżywienia. 

Dodatkowo problem głodu potęgują wojny i konflikty zbrojne, które sprawiają, że ludność musi migrować bądź też nie może znaleźć pożywienia. W wielu krajach występuje również niezbyt sprawiedliwy podział żywności np. w Indiach (wedle systemu kastowego jednym przysługuje więcej, innym mniej). Do głodu przyczyniają się również fatalne decyzje polityczne, wzrost ludności i kiepska jakość produktów żywieniowych. 

Przyczyną głodu jest również duży przyrost naturalny możliwy do zaobserwowania w krajach Trzeciego Świata. Takie tempo powoduje, że produkcja i rolnictwo nie nadążają za tym, aby taką ilość ludzi wyżywić. Wielu dzisiejszych ekologów zwraca uwagę na to, że za problem głodu odpowiadają wielkie korporacje, które powodują, iż pewne części świata dosłownie obżerają się, a inne nie mają możliwości zjedzenia nawet jednego bochenka chleba. 

Skutkiem głodu jest masowa umieralność, słaby rozwój gospodarczy i problem emigracyjny. Dodatkowo za głodem idą również choroby populacyjne, które rozszerzają się wraz z narastaniem zjawiska. Skutkiem głodu jest przede wszystkim upadek moralny ludzi oraz zmiana mentalności społecznej, która prowadzi do twierdzenia, że głód spowodowany jest brakiem zainteresowania krajów dostatnich.

Podobne wypracowania do Głód na świecie (problem głodu na świecie) - przyczyny głodu na świecie - opracowanie