Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Flaga Polski - geneza, historia. Jak wieszać flagę?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Symbolem Polski jest biało-czerwona flaga. Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. flaga ma kształt prostokąta. Oprócz tradycyjnego wizerunku dopuszcza się umieszczenie godła polskiego na białej części flagi. 2 maja każdego roku jest obchodzony dzień polskiej flagi. 

Pochodzenie barw narodowych jest dosyć problematyczne. Powszechnie badacze i historycy przyjmują, że flaga polska powstała w czasach średniowiecznych, ale nie była aż tak eksponowana, barwy – biel i czerwień stanowią pewnego rodzaju symbolikę. Biały oznacza  czystość, natomiast czerwony jest odzwierciedleniem karmazynu, drogiego materiału, który oznaczał bogactwo i potęgę. O polskiej fladze pisali już kronikarze m.in. Jan Długosz. 

W rzeczywistości polska flaga pojawiła się na dobre dopiero w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Niektórzy historycy przypisują podział flagi na dwie części odwzorowaniu połączenia Korony z Litwą. Pochodzenie polskiej flagi jest więc dosyć zagadkowe i dla badaczy stanowi pewnego rodzaju zagadkę. W 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o fladze. 

Wieszanie flagi jest również problematyczne, gdyż wymaga się tutaj pewnych rygorów. Wielu ludzi tak naprawdę nie wie jak...

TAGI: Polska symbol

Podobne wypracowania