Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Flaga Polski - geneza, historia. Jak wieszać flagę?

Symbolem Polski jest biało-czerwona flaga. Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. flaga ma kształt prostokąta. Oprócz tradycyjnego wizerunku dopuszcza się umieszczenie godła polskiego na białej części flagi. 2 maja każdego roku jest obchodzony dzień polskiej flagi. 

Pochodzenie barw narodowych jest dosyć problematyczne. Powszechnie badacze i historycy przyjmują, że flaga polska powstała w czasach średniowiecznych, ale nie była aż tak eksponowana, barwy – biel i czerwień stanowią pewnego rodzaju symbolikę. Biały oznacza  czystość, natomiast czerwony jest odzwierciedleniem karmazynu, drogiego materiału, który oznaczał bogactwo i potęgę. O polskiej fladze pisali już kronikarze m.in. Jan Długosz. 

W rzeczywistości polska flaga pojawiła się na dobre dopiero w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Niektórzy historycy przypisują podział flagi na dwie części odwzorowaniu połączenia Korony z Litwą. Pochodzenie polskiej flagi jest więc dosyć zagadkowe i dla badaczy stanowi pewnego rodzaju zagadkę. W 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o fladze. 

Wieszanie flagi jest również problematyczne, gdyż wymaga się tutaj pewnych rygorów. Wielu ludzi tak naprawdę nie wie jak powinno wieszać się flagę. Godność flagi jest chroniona przez konstytucję. Flaga Polski wieszana poziomo winna być w układzie – biel u góry, czerwień na dole. W przypadku pionowego ułożenia biały pas jest z lewej strony, a czerwony z prawej. Flaga może wisieć w każdym miejscu, niestety są pewne wymogi co do jej oświetlenia. W nocy flaga powinna być oświetlona i dobrze widoczna. Flaga Polski ma pierwszeństwo wobec innych flag. Wyróżnia się oczywiście hierarchię wieszania flag: najpierw flaga Polski, później flaga innego państwa, a dalej województwa, powiatu, gminy i dopiero flaga Unii Europejskiej. Na końcu są organizacje ogólnopolskie, międzynarodowe i flagi służbowe. W przypadku gdy mamy do czynienia z wywieszeniem dwóch flag, polska flaga winna być po lewej stronie jeśli patrzy się w kierunku budynku. W przypadku kiedy wiesza się trzy flagi, polska flaga winna znajdować się w środku. Kiedy mamy do czynienia z czterema flagami, to polska flaga znajdować się powinna po lewej stronie natomiast w przypadku pięciu flag znów wiesza się ją w środku. Co istotne – flaga musi być czysta, musi mieć „zdrowe” kolory, nie mogą być one wyblakłe ani też pobrudzone. Na fladze narodowej nie wolno umieszczać innych symboli ani znaków. 

TAGI: Polska symbol

Podobne wypracowania do Flaga Polski - geneza, historia. Jak wieszać flagę?