Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Europejski Bank Centralny - funkcje i zadania. Europejski Bank Centralny i jego charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Europejski Bank Centralny (ang. European Central Bank) jest głównym bankiem centralnym w Unii Europejskiej. Jest on również bankiem, który prowadzi emisję waluty euro  użytkowanej w 17 krajach wspólnoty europejskiej. EBC ma siedzibę w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. EBC powstał 1 czerwca 1998 r., jest bankiem, który ma za zadanie regulować i nadzorować system bankowy w krajach unijnych. Jest on również uprawniony do przeprowadzania badań statystycznych, wydaje opinie w kwestiach polityki monetarnej, prowadzi system TARGET, nadzoruje jakość banknotów i monet oraz przeciwdziała fałszerstwom. EBC ma do dyspozycji ESBC czyli Europejski System Banków Centralnych, w skład którego wchodzi 27 innych banków unijnej wspólnoty europejskiej, m.in. NBP – Narodowy Bank Polski. 

EBC emituje walutę euro oraz rozporządza systemem bankowym w całej strefie, gdzie jest waluta euro. Ustala stopy procentowe i analizuje operacje rynkowe. Kompetencje EBC wspierane są przez inne banki – 17 banków, które przyjęły walutę euro. EBC nie ma jednak wpływu na budżet państw członkowskich. EBC realizuje politykę bankową na terenie Unii Europejskiej, wprowadza instrumenty – rezerwę...

Podobne wypracowania