Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Euro - pieniądz zjednoczonej Europy. Wypracowanie

Euro jest walutą unijną i środkiem płatniczym w 17 krajach Europy. Waluta euro tworzy tzw. strefę euro w Unii. Pierwsze projekty powstania wspólnej waluty pojawiły się w latach 60-tych XX w. Jednak dopiero 1 stycznia 1999 r. wprowadzono bezgotówkowo tą walutę w 11 krajach, a od 1 stycznia 2002 r. pojawiła się ona gotówkowo w 12 krajach Unii. 

Walutę Euro posiadają – Austriacy, Finowie, Belgowie, Francuzi, Holendrzy, Hiszpanie, Irlandczycy, Luksemburczycy, Niemcy, Portugalczycy i Włosi, później dołączyli do nich Grecy, Słoweńcy, Cypryjczycy, Maltańczycy, Słowacy i Estończycy. 

Walutę euro wprowadzono również w Monako, San Marino i Watykanie – mimo iż państwa te nie należą do struktur Unii Europejskiej. Do strefy euro wciąż kandyduje wiele państw europejskich w tym m.in. Polska, Czechy i Litwa. Dalej są Rumunia, Węgry, Bułgaria i Łotwa. Strefa euro nie cieszy się jednakową popularnością; są państwa, które odmówiły wprowadzenia tejże waluty w swoim kraju, są to m.in. Szwecja, Dania i Wielka Brytania. Kraje te w swoich referendach odmówiły jednoznacznie wprowadzenia euro jako wspólnej waluty. 

Pieniądz zjednoczonej Europy ma więc ułatwić wymianę, handel i współpracę między państwami. W Polsce istnieje tylu zwolenników, co i przeciwników wspólnej waluty. Banknoty euro emitowane są przez EBC – Europejski Bank Centralny, który steruje całą strefą euro. 

Znakiem graficznym waluty euro jest grecki epsilon, który przecięty jest dwiema kreskami. Pieniądz Europy ma za zadanie czuwać nad rozwojem gospodarczym i lepszą wymianą towarów, zniesienie cła itp. 

Wspólnota europejska próbuje zacieśniać współpracę między sobą. Kraje, które posiadają walutę euro, zdecydowanie lepiej się rozumieją, są lepszymi partnerami gospodarczymi dla siebie. Waluta europejska mimo młodego wieku jest dzisiaj jedną z najbardziej stabilnych walut na świecie i może śmiało konkurować z dolarem amerykańskim. 

Podobne wypracowania do Euro - pieniądz zjednoczonej Europy. Wypracowanie