Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Euro - pieniądz zjednoczonej Europy. Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Euro jest walutą unijną i środkiem płatniczym w 17 krajach Europy. Waluta euro tworzy tzw. strefę euro w Unii. Pierwsze projekty powstania wspólnej waluty pojawiły się w latach 60-tych XX w. Jednak dopiero 1 stycznia 1999 r. wprowadzono bezgotówkowo tą walutę w 11 krajach, a od 1 stycznia 2002 r. pojawiła się ona gotówkowo w 12 krajach Unii. 

Walutę Euro posiadają – Austriacy, Finowie, Belgowie, Francuzi, Holendrzy, Hiszpanie, Irlandczycy, Luksemburczycy, Niemcy, Portugalczycy i Włosi, później dołączyli do nich Grecy, Słoweńcy, Cypryjczycy, Maltańczycy, Słowacy i Estończycy. 

Walutę euro wprowadzono również w Monako, San Marino i Watykanie – mimo iż państwa te nie należą do struktur Unii Europejskiej. Do strefy euro wciąż kandyduje wiele państw europejskich w tym m.in. Polska, Czechy i Litwa. Dalej są Rumunia, Węgry, Bułgaria i Łotwa. Strefa euro nie cieszy się jednakową popularnością; są państwa, które odmówiły wprowadzenia tejże waluty w swoim kraju, są to m.in. Szwecja, Dania i Wielka Brytania. Kraje te w swoich referendach odmówiły jednoznacznie wprowadzenia euro jako wspólnej waluty. 

Pieniądz zjednoczonej Europy ma więc ułatwić wymianę, handel i współpracę...

Podobne wypracowania