Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

ROPCiO - Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela - cele, działalność, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela można zdefiniować jako centroprawicową organizację, która powstała 25. marca 1977 roku w wyniku sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez władze komunistyczne. Już niemal 2 lata wcześniej pojawiła się inicjatywa, która w swojej treści traktowała o konieczności powołania organizacji mającej za przedmiot ochronę praw podstawowych w ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej. 

Miał to być bowiem jeden z pierwszych etapów prowadzących docelowo do stworzenia niepodległościowej partii politycznej. Przełom 1975 i 1976 roku przyniósł decyzję o powstaniu tajnego Nurtu Niepodległościowego. Wśród jego założycieli znaleźli się m.in.: A. Czuma, A. Wojciechowski czy L. Moczulski. W połowie 1976 roku ten ostatni opracował program minimum. Kolejnym znaczącym etapem w ewolucyjnym zacieśnianiu współpracy środowisk niepodległościowych stało się wydawanie pisma „U progu”. 

Dość istotną datą jest również 12. marca 1977 roku, gdyż to właśnie wówczas odbył się w Warszawie zjazd delegatów Nurtu Niepodległościowego, podczas którego zainicjowano koncepcję tzw. „góry lodowej”. Początki oficjalnej działalności Ruchu Obrony Praw Człowieka...

Podobne wypracowania