Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chiny - Tybet - konflikt. Charakterystyka stosunków między Chinami i Tybetem - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tybet jest współcześnie jedną z chińskich prowincji – taki stan rzeczy nie istniał jednak zawsze. Przez wiele lat Tybet był niepodległym państwem o własnej bogatej kulturze i tradycji, którego historia nieodłącznie związana była (i jest) z ogromnym sąsiadem – Chinami.

Tybet został włączony w granice Cesarstwa Chińskiego na początku XVIII wieku, zachował jednak wówczas dużą autonomię. Zależność polityczna Tybetu została osłabiona na przełomie XIX i XX wieku, w wyniku rywalizacji brytyjsko-chińskiej o wpływy w Azji i rewolucji chińskiej z lat 1911-1913. Wojska chińskie wycofały się wówczas z Tybetu i kraina ta na czas krótki (do 1950 r.) odzyskała swą wielowiekową niepodległość.

Po ponownym zajęciu Tybetu przez wojska chińskie w połowie XX wieku zawarto porozumienie, w wyniku którego doszło do ponownego przyłączenia Tybetu do Chin (Chińskiej Republiki Ludowej), pod warunkami zachowania autonomii, wolności religijnej i dotychczasowego ustroju. W pierwszych latach po porozumieniu Chiny dotrzymywały słowa i Tybet funkcjonował jako autonomiczna prowincja kierująca się własną polityką. Od 1955 roku rozpoczęto jednak na terenie Tybetu przymusową kolektywizację i rozpoczęto osiedlanie nomadów – było to podłożem...

Podobne wypracowania