Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cypr - Grecja - charakterystyka stosunków między Cyprem i Grecją. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cypr jest wyspą położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego w odległości około 1000 kilometrów od greckiego Peloponezu. Mimo tej dość znacznej odległości, już w XII i XI wieku p.n.e. wyspę kolonizowali Achajowie (przodkowie dzisiejszych Greków), niosąc tu swoje zwyczaje, religię i kulturę. Warto dodać, że wcześniej wyspa była zamieszkiwana przez osadników m.in. z pobliskiego Libanu, Babilonii i Palestyny. Współcześnie ponad 80% ludności Cypru stanowią Grecy cypryjscy. Bliskość kulturowa i ludnościowa Grecji i Cypru w wyraźny sposób wpłynęła na kształtowanie się stosunków między tymi obszarami, także w XX wieku.

Po I wojnie światowej Cypr zajęła Wielka Brytania, jednak w wyniku intensywnej działalności dyplomatycznej Greków i akcji protestacyjnych cypryjskiego biskupa Makariosa, żądających przyłączenia Cypru do Grecji (przeprowadzono nawet plebiscyt na wyspie, którego wyniki wskazywały na gotowość mieszkańców do przyłączenia obszaru do Grecji), a następnie niepodległości wyspy, Wielka Brytania w 1960 r. musiała zrezygnować z władzy nad Cyprem. W wyniku odrzucenia przez Brytyjczyków idei przyłączenia Cypru do Grecji, w Grecji powstał radykalny ruch EOKA (Cypryjska Organizacja Wyzwolenia Narodowego),...

Podobne wypracowania