Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Organizacja Jedności Afrykańskiej - OJA - członkowie, historia, zadania

Organizacja Jedności Afrykańskiej (w skrócie OJA) to instytucja międzynarodowa, która  integrowała niemal wszystkie państwa Afryki (oprócz Maroka). Organizacja ta miała charakter polityczny.

OJA została powołana do życia 25 piątego maja 1963 roku w jednym z miast Etiopii – Addis Abebie. Miejscowość ta do końca działalności instytucji pozostała jej oficjalną siedzibą. Umowę dotyczącą współpracy pomiędzy państwami afrykańskimi podpisali przedstawiciele władz. Dlatego też OJA zwana była potocznie „klubem dyktatorów”.

W latach 60. Afryka była kontynentem niejednorodnym, poszczególne państwa pozostawały we wzajemnych konfliktach, nie istniała idea wspólnego sojuszu ani rozwoju. Właśnie dlatego przywódcy państw postanowili powołać międzynarodową organizację. Celem działalności tego zrzeszenia miało być przede wszystkim wprowadzenie jedności oraz dbanie o wzajemną solidarność. Wiązało się to bezpośrednio z inicjatywą gospodarczą i postulatem o zwiększeniu wspólnej działalności. W ten sposób przywódcy chcieli zapewnić wszystkim afrykańskim państwom rozwój i większe możliwości zaistnienia.

Kolejnym założeniem funkcjonowania organizacji, a jednocześnie jednym z najważniejszych, miało być przeciwdziałanie zarówno rasizmowi, jak i kolonializmowi. Stanowiły one ogromny problem wśród ludności afrykańskiej. Organizacja nie zgadzała się z polityką Apartheidu i jawnie ją potępiała. Poza tym OJA dbała o wewnętrzny pokój i zachowanie przyjaznym stosunków pomiędzy wszystkimi członkami instytucji.

Jak każda oficjalna organizacja, także i ta posiadała swoją wewnętrzną strukturę. Najważniejszym organem nadzorującym pracę było Zgromadzenie Szefów Państw i Rządów. Raz w roku członkowie Zgromadzenie zbierali się i obradowali. Do ich zadań należało planowanie dalszej działalności oraz podejmowanie ważnych dla organizacji decyzji. Innym, równie ważnym organem był tzw. Komitet Wyzwolenia, powołany w roku 1966. Jego działalność opierała się przede wszystkim na udzielaniu pomocy ruchom narodowo-wyzwoleńczym. Ludność Afryki walczyła wówczas o równouprawnienie oraz zaprzestanie represji rasistowskich. Komitet wspierał ludzi finansowo, zapewniał w razie potrzeby schronienie i udzielał koniecznych do walki informacji. Najważniejszą – udaną – operacją przeprowadzoną przez instytucję, okazało się doprowadzenie do zakończenia walk militarnych pomiędzy dwoma państwami afrykańskimi – Somalią i Etiopią. Dzięki interwencji organizacji udało się te państwa pogodzić.

W roku 2002 OJA przestała oficjalnie istnieć. Przyczyn rozpadu instytucji było wiele. Poczynając od różnic wewnętrznych i braku jedności w podejmowaniu decyzji, poprzez interwencje państw i mocarstw poza kontynentem, a kończąc na planie powołania nowej instytucji. W miejsce OJA powołana została bowiem Unię Afrykańską, która miała działać na wzór Unii Europejskiej.

Podobne wypracowania do Organizacja Jedności Afrykańskiej - OJA - członkowie, historia, zadania