Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Układ z Schengen - Układ z Schengen a bezpieczeństwo wewnętrzne w Unii - opracowanie tematu

Układ podpisany w Schengen zagwarantował swobodne przekraczanie granic obywatelom wszystkich państw członkowskich UE. Pojawiło się wówczas pytania, czy to aby na pewno bezpieczne? Brak kontroli na granicy wiązał się z ogromnym ryzykiem, mógł bowiem zachwiać stan bezpieczeństwa Europy. Jednak – teoretycznie – państwa członkowskie poradziły sobie z tym problemem.

Członkowie Układu z Schengen postanowili, iż kontrola będzie przywracana na granicach wewnętrznych w razie potrzeby. Mogła ona zaistnieć z powodu organizacji ważnych, państwowych czy np. sportowych uroczystości, pojawienia się bezpośredniego zagrożenia dla jakiegokolwiek państwa lub nawet domniemanego ryzyka. W ten sposób strefa Schengen zapewniła bezpieczeństwo wszystkich krajom Unii Europejskiej.

Od początków istnienia Stefy aż sześciokrotnie wznawiano kontrolę graniczną. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 2004 i objęło Portugalię, która organizowała wówczas Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dwa lata później, czyli w roku 2004, kontrolę wprowadzono w Niemczech, tym razem z powodu Mistrzostw Świata. W 2008 to Austria organizowała sportowe uroczystości i to na jej granicach wewnętrznych wprowadzono kontrolę. Jak już zostało wspomniane, powodem do dodatkowego pilnowania granic są również uroczystości państwowe i polityczne. W roku 2009 w Niemczech odbył się szczyt NATO, natomiast we Włoszech spotkanie G8. W 2010 szczyt NATO organizowała Portugalia. Podczas tych ważnych politycznych uroczystości została wzmożona kontrola na graniach. Trwała ona do czasu ustabilizowania się sytuacji, to znaczy – do zakończenia owych specjalnych okoliczności. Przewiduje się, iż w roku 2012 także i w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy. Ma to oczywiście bezpośredni związek z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Członkowie Układu z Schengen w pewien sposób przewidzieli zaistnienie potencjalnych zagrożeń i niebezpieczeństw. Postanowili, że w razie jakiejkolwiek potrzeby i sytuacji wyjątkowej, kontrole na granicach wewnętrznych zostaną przywrócone, a nawet wzmożone. Mogliśmy już przekonać się o skuteczności tej praktyki, ponieważ sześciokrotnie wprowadzono ponownie kontrolę granic. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy to wystarczy. Być może istnieje inny, bardziej niezawodny sposób na zapewnienie państwom Unii spokoju wewnętrznego.

Podobne wypracowania do Układ z Schengen - Układ z Schengen a bezpieczeństwo wewnętrzne w Unii - opracowanie tematu