Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Układ z Schengen - Układ z Schengen a bezpieczeństwo wewnętrzne w Unii - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Układ podpisany w Schengen zagwarantował swobodne przekraczanie granic obywatelom wszystkich państw członkowskich UE. Pojawiło się wówczas pytania, czy to aby na pewno bezpieczne? Brak kontroli na granicy wiązał się z ogromnym ryzykiem, mógł bowiem zachwiać stan bezpieczeństwa Europy. Jednak – teoretycznie – państwa członkowskie poradziły sobie z tym problemem.

Członkowie Układu z Schengen postanowili, iż kontrola będzie przywracana na granicach wewnętrznych w razie potrzeby. Mogła ona zaistnieć z powodu organizacji ważnych, państwowych czy np. sportowych uroczystości, pojawienia się bezpośredniego zagrożenia dla jakiegokolwiek państwa lub nawet domniemanego ryzyka. W ten sposób strefa Schengen zapewniła bezpieczeństwo wszystkich krajom Unii Europejskiej.

Od początków istnienia Stefy aż sześciokrotnie wznawiano kontrolę graniczną. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 2004 i objęło Portugalię, która organizowała wówczas Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dwa lata później, czyli w roku 2004, kontrolę wprowadzono w Niemczech, tym razem z powodu Mistrzostw Świata. W 2008 to Austria organizowała sportowe uroczystości i to na jej granicach wewnętrznych wprowadzono kontrolę. Jak już zostało wspomniane, powodem...

Podobne wypracowania