Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anschluss Austrii - przyłączenie Austrii do Niemiec w 1938 r .

Niemcy, Austria, terytorium

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pod powyższym terminem rozumie się w historii wydarzenie z dnia 12 marca 1938 roku, jakim było przyłączenie Austrii do hitlerowskiej III Rzeszy. Zdarzenie to jest ważnym z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki niemu nazistowskie Niemcy powiększyły swój zasięg terytorialny. Po drugie, ukazało to słabość polityki mocarstw zachodnich wobec agresywnej ekspansji państwa Hitlera.

Austria po I wojnie światowej była tylko cieniem dawnej dualistycznej monarchii austrowęgierskiej, tak samo jak Niemcy obarczona winą za wybuch tejże wojny. Tym samym logicznym było, że oba kraje będą dążyły do współpracy celem odzyskania dawnej pozycji. Jednak w myśl postanowień traktatu wersalskiej koncepcja ta nie miała prawa wejść w życie. Dlatego też zaraz po wojnie plan „Anschlussu Austrii” nie miał możliwości realizacji, pilnowała tego bacznie Liga Narodów.

Przyłączenie Austrii było jednym z głównych postulatów Hitlera, który konsekwentnie dążył do realizacji swego planu, już od czasu przejęcia władzy w 1934 roku. Najsilniej jednak zaczął realizować swą politykę w roku 1937 doprowadzając ją ostatecznie, w rok później, do sukcesu. Nie było to jednak łatwym przedsięwzięciem.

Z jednej strony w Austrii partia nazistowska...

Podobne wypracowania