Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Wschód - Religie starożytnego Wschodu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mając na myśli religię starożytnego wschodu można by rozpisywać się na temat wielu różnych systemów wierzeń – choćby Egiptu, Persji, Turcji czy Mezopotamii. Jednak na większość z tych systemów wypadałoby przeznaczyć osobne, obszerne tematy. Tymczasem chciałbym się skupić na kilku, być może mniej znanych, ale za to równie interesujących.

Jedną z ciekawszych była religia starożytnych Indii, której echa słychać po dziś dzień. Po części kraj ten wciąż trwa w swych prastarych wierzeniach. Co prawda każdy region, każda wioska czy każda rodzina może wyznawać nieco inne bóstwo jako najważniejsze w swoim bycie, jednakże generalnie istnieje poczet bóstw najważniejszych. Znajdziemy pośród nich Brahmę – boga stwórcę, Wisznu – boga podtrzymującego istnienie czy też Siwę – boga niszczyciela. W całej tej mitologii nie brakuje również popularnego dziś Kriszny.

Całość nauk religijnych zawarta jest w świętych hinduskich księgach, które nazywa się wedami. Jest ich cztery: Rygweda, Jadżurweda, Samaweda i Atharwaweda, lecz ponadto były jeszcze bohaterskie eposy takie jak choćby Ramajana czy Mahabharata. Co ważne religia hinduistyczna wyznaje zasadę reinkarnacji, tj. ciągłego odradzania...

Podobne wypracowania