Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karol Szymanowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karol Szymanowski, polski kompozytor urodził się 3 października 1882 roku we wsi Tymoszówka położonej na Ukrainie w Imperium Rosyjskim. Jego rodzina zamieszkiwała na terenie Ukrainy naddnieprzańskiej. Karol dorastał w rodzinie artystycznej; brat przyszłego kompozytora był pianistą, siostra Stanisława śpiewała, natomiast ojciec grał na fortepianie, a także na wiolonczeli.

Od lat najmłodszych, pod czujnym okiem ojca, Szymanowski pobierał lekcje muzyki. Uczył się w domu ze względu na kalectwo nogi. Od 1892 roku edukacja chłopca spoczęła na nauczycielu Gustawie Neuhausie, który dostrzegł w Karolu zdolności kompozytorskie. Chłopiec uczęszczał do jego szkoły w Elizawetgradzie, gdzie poznał twórczość romantycznych muzyków. W 1900 roku zdał maturę w gimnazjum. Edukację kontynuował pod okiem Zygmunta Noskowskiego.

W trakcie pobytu w Berlinie (1903–1905) spotkał Ryszarda Straussa, swojego przyszłego mistrza, pod którego wpływem tworzył potem pierwsze symfonie. Wielkie wrażenie wywarła na nim twórczość Claude'a Debussy’ego, z którą zapoznał się w trakcie pobytu we Francji w 1914 roku. Pierwszą fazę jego twórczości cechowały wpływy romantyczne oraz impresjonistyczne. Jego styl charakteryzuje liryczność, obecność...

Podobne wypracowania