Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Operacja Dunaj - inwazja na Czechosłowację 1968

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Praska wiosna i związane z nią przemiany (rehabilitacja ofiar reżimu, zniesienie cenzury, czy też możliwość zagranicznych podróży dla obywateli) w Czechosłowacji budziły niepokój nie tylko Związku Radzieckiego, ale i władz PZPR. W Polsce, wśród środowisk studenckich, pojawiło się hasło: „Polska czeka na Dubceka”, co niepokoiło zwłaszcza Gomułkę. Obawiał się on, że jeżeli powtórzy się odwilż w czasie obecnym, to może stanowić to koniec komunizmu. Czechosłowacja dawała bardzo niebezpieczny przykład społeczeństwom bloku komunistycznego.

Wraz z rokiem 1968 także w Polsce rozpoczęła się fala protestów - wszystko zaczęło się od zaostrzenia cenzury, która objęła przedstawienie „Dziadów”, a kończyło na zatrzymaniach protestujących i ukaraniu studentów, chociażby przez rozwiązanie wielu kierunków studiów na Uniwersytecie Warszawskim i niedopuszczaniu wielu z poprzednio na nie uczęszczających do ponownych zapisów. Rok 1968 w wielu krajach komunistycznych rozpoczął się ujawniającym się sprzeciwem wobec władzy. Chociaż zależna od niej prasa starała się bagatelizować wydarzenia, przeinaczając fakty i pisząc o rozwydrzonej, bananowej młodzieży, prowokującej zamieszki, czy też starano się...

Podobne wypracowania