Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja bolszewicka - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rewolucją bolszewicką nazywa się wydarzenia z 7-8 listopada 1917 roku, czyli przejęcie władzy w Rosji przez partię bolszewików. Inną spotykaną nazwą jest określenie: „rewolucja październikowa”. Nazwa wiąże się z kalendarzem juliańskim, który w tych czasach obowiązywał w Rosji, według niego rewolucja miała miejsce w dniach 24-35 października. Przewrót z roku 1917 spowodował utworzenie pierwszego w historii państwa komunistycznego.

Powodów wybuchu rewolucji było kilka. Jednym z najważniejszych była przeciągająca się wojna z Państwami Centralnymi. Nie przynosiła ona żadnych zwycięstw, a straty carskich wojsk były bardzo wysokie. Społeczeństwo z każdą przegraną stawało się co raz bardziej rozgoryczone, wojsko traciło morale, a dezercje stawały się czymś powszednim. Doprowadziło to do rewolucji lutowej, która miała miejsce w dniach od 8 do 15 marca 1917. Jej skutkiem było zniesienie caratu i powołanie przez Dumę Rządu Tymczasowego. Nowe władze nie zrealizowały jednak głównego postulatu obywateli - zawiązania pokoju. Rosja nadal była jednym z sojuszników Ententy i ponosiła klęski na froncie. Coraz częściej w zakładach przejmowały prowadzenie Rady Delegatów Robotniczych natomiast w wojsku ich odpowiednikiem stawały...

Podobne wypracowania