Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - opracowanie powieści

„Zbrodnia i kara” to powieść wielowątkowa, poruszająca rozmaite problemy i zagadnienia. Dostojewski jednak przede wszystkim skupia się na motywie tytułowej zbrodni i kary oraz postaci winowajcy.

Rodion Raskolnikow dopuścił się zbrodni, ponieważ miał bardzo trudną sytuację finansową. Bohater zabija lichwiarkę i okrada ją z pieniędzy. Nie wszystko jednak układa się po jego myśli. Raskolnikow odczuwa wyrzuty sumienia, nie może poradzić sobie z dokonaną zbrodnią. Dręczą go natrętne myśli, ma dziwne sny. Nie jest tak łatwo, jak mężczyzna to sobie wyobrażał.

„Zbrodnia i kara” to swoiste studium psychiki człowieka, który postąpił wbrew swojej naturze. Powieść pokazuje także prawdy uniwersalne i ponadczasowe. Każdy winowajca musi ponieść konsekwencje swoich złych czynów, wszyscy kiedyś odczują skutki nieodpowiedniego zachowania. Ratunkiem dla bohatera okazuje się znajomość z Sonią, która pragnie rozpocząć z Rodionem nowe, uczciwe życie.

Powieść Dostojewskiego to realistyczna, a nawet naturalistyczna opowieść o Rosji XIX wieku. Autor pokazuje najuboższe warstwy społeczne w mieście Petersburg. Czytelnik dowiaduje się, jak podle i niegodnie żyli ówcześni ludzie, gdzie kradzieże, prostytucja i zbrodnie były dla mieszkańców miasta codziennością. Właśnie w takim miejscu wychowywał się Raskolnikow i inni zbrodniarze, dla których dokonanie przestępstwa czasami wydaje się jedynym wyjściem z trudnej sytuacji. Dostojewski pokazuje też ówczesne zwyczaje, tradycje i wszystko, co charakteryzowało ludzi tamtego okresu historycznego.

Dodatkowo autor ukazuje z pozoru banalny, a jednak niezwykły problem, a mianowicie miłości. Zakochanymi bohaterami są Sonia i Rodion, ale ich związek wcale nie należy do łatwych ani pięknych. Dziewczyna jest prostytutką, jednak bardzo wierzy w Boga i pragnie żyć uczciwe. Próbuje przekonać swojego mężczyznę, aby przyznał się do winy i odbył karę. Wątek ten pokazuje, że prawdziwe, głębokie uczucie może mieć zbawienny wpływ na człowieka, może pomóc, uratować, wyciągnąć z opresji i okazać się jedyną nadzieją.

„Zbrodnia i kara” to utwór, który porusza rozmaite problemy i pokazuje czytelnikowi zarówno rosyjskie społeczeństwo, jak i zagadnienia uniwersalne.

Podobne wypracowania do Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - opracowanie powieści