Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - bohaterowie, Charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W swojej powieści Fiodor Dostojewski ukazuje szereg postaci, które razem współtworzą obraz rosyjskiego społeczeństwa w XIX wieku.
Rodion Raskolnikow to główny bohater utworu. Jest młodym mężczyzną, który z powodu problemów finansowych popełnia zbrodnię, dopuszcza się kradzieży i morderstwa. Ten czyn stanowi także swoiste sprawdzenie siebie, przekroczenie pewnych granic. Bohater to postać złożona, niejednoznaczna, w dodatku niezwykle refleksyjna. Po popełnieniu zbrodni życie Raskolnikowa diametralnie się zmienia. Mężczyzna ma wyrzuty sumienia, czuje się prześladowany i obserwowany. Dręczą go natrętne myśli i dziwne sny.
Duży wpływ na jego postawę miała ukochana kobieta, Sonia. Zakochała się w mężczyźnie, był on naprawdę piękny, miał przejmujący wzrok i bujne włosy. Ale przede wszystkim zbliżyły ich wspólne rozmowy o życiu i religii. To właśnie Sonia przywraca bohaterowi wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Mimo dokonanej zbrodni Rodion pozostaje bardzo wrażliwym mężczyzną, o czym świadczą chociażby nieustanne wyrzuty sumienia i wewnętrzne cierpienie. Główny bohater to postać złożona, która na oczach czytelnika przechodzi przemianę, z buntownika i samotnika staje się pokornym człowiekiem, który zamierza walczyć ze swoimi słabościami.
Sonia to ukochana Raskolnikowa. Dziewczyna nie ma łatwego życia, pochodzi z rodziny ubogiej, jej ojciec jest alkoholikiem, a sama bohaterka, aby przeżyć, trudni się prostytucją. To kobieta piękna, o niebieskich oczach, która przyciąga uwagę mężczyzn. Choć wydaje się pozbawioną moralności postacią, jest wręcz przeciwnie. Sonia jest prawdziwą chrześcijanką, która kocha Boga i bliźnich. Nigdy nie przestaje wierzyć w drugiego człowieka, poszukuje w nim dobrych cech (tak też jest w przypadku ukochanego). Pracuje na ulicy, aby utrzymać swoje rodzeństwo, wierzy jednak, że kiedyś będzie była dobrze i uczciwie. Kiedy zakochuje się w Raskolnikowie robi wszystko, aby mu pomóc i sprowadzić go na dobrą drogę. Dziewczyna jest przykładem osoby o wielkim sercu , wzorem pokory i lojalności.
Arkadiusz Swidrygajłow to mężczyzna, który fascynuje się Raskolnikowem. Jego zachowanie wzbudza w nim ciekawość i dlatego decyduje się na śledzenie go. Wynajmuje pokój blisko bohatera i każdego dnia go obserwuje. Mężczyzna nie jest postacią pozytywną. Był hazardzistą, lubił się napić, zdarzało mu się bić żonę. Poznanie życie podejrzanego Raskolnikowa jest jego dziwną potrzebą, zaspokojeniem popędów. Jednak w miarę upływu czasu coś zmienia się w bohaterze.
Widząc miłość Sonii i swojego sąsiada zaczyna żałować nieudanego małżeństwa i wszystkich podłości, jakich kiedykolwiek się dopuścił. Przekazuje nawet Sonii pewną kwotę pieniędzy, która ma pomóc w rozwiązaniu trudnej sytuacji. Arkadiusz umiera samotnie w swoim mieszkaniu, świadomy już zmarnowanego życia i popełnionych błędów.
Natomiast Dunia to młodsza siostra głównego bohatera. Dziewczyna zdobyła doświadczenie, które pozwoliło jej na znalezienie dobrej pracy. Wszystkie pieniądze bohaterka oddaje rodzinie, bardzo o nią dba i jest osobą wrażliwą. Kiedy traci swoją posadę wiąże się z bogatym mężczyzną, chociaż go nie kocha. Czyni to dla swojej rodziny, ponieważ pragnie jej pomóc. Dunia to bohaterka gotowa do wszelkich poświęceń dla bliskich osób.
Podobne wypracowania do Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - bohaterowie, Charakterystyka
- Opowiadanie o niezwykłej przygodzie
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - opowiadanie o przygodzie Stasia i Nel
- Homer „Odyseja” - opowiadanie o przygodzie Odyseusza w drodze do Itaki
- Moja przygoda w lesie – opowiadanie z opisem przeżyć wewnętrznych
- Opowiadanie o moich feriach zimowych
- Kartka z pamiętnika Elizy - „Skąpiec” Moliera
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opracowanie utworu
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - bohaterowie. Charakterystyka
- Albert Camus „Dżuma” - opracowanie utworu
- Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - opracowanie powieści
- Horacy „Do Deliusza” - analiza i interpretacja utworu
- Horacy „Do mecenasa” - analiza i interpretacja utworu
- Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - opracowanie powieści
- „Legenda o świętym Aleksym” - opracowanie utworu
- Adam Mickiewicz „Dziady cz. III” - bohaterowie. Charakterystyka
- „Pieśń o Rolandzie” - bohaterowie. Charakterystyka
- Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji dowolnej książki
- Charakterystyka porównawcza Romea i Julii - William Szekspir „Romeo i Julia”
- Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki - Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”
- Charakterystyka porównawcza Makbeta i Lady Makbet - William Szekspir „Makbet”