Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - bohaterowie, Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swojej powieści Fiodor Dostojewski ukazuje szereg postaci, które razem współtworzą obraz rosyjskiego społeczeństwa w XIX wieku.

Rodion Raskolnikow to główny bohater utworu. Jest młodym mężczyzną, który z powodu problemów finansowych popełnia zbrodnię, dopuszcza się kradzieży i morderstwa. Ten czyn stanowi także swoiste sprawdzenie siebie, przekroczenie pewnych granic. Bohater to postać złożona, niejednoznaczna, w dodatku niezwykle refleksyjna. Po popełnieniu zbrodni życie Raskolnikowa diametralnie się zmienia. Mężczyzna ma wyrzuty sumienia, czuje się prześladowany i obserwowany. Dręczą go natrętne myśli i dziwne sny.

Duży wpływ na jego postawę miała ukochana kobieta, Sonia. Zakochała się w mężczyźnie, był on naprawdę piękny, miał przejmujący wzrok i bujne włosy. Ale przede wszystkim zbliżyły ich wspólne rozmowy o życiu i religii. To właśnie Sonia przywraca bohaterowi wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Mimo dokonanej zbrodni Rodion pozostaje bardzo wrażliwym mężczyzną, o czym świadczą chociażby nieustanne wyrzuty sumienia i wewnętrzne cierpienie. Główny bohater to postać złożona, która na oczach czytelnika przechodzi przemianę, z buntownika i samotnika staje się pokornym człowiekiem, który zamierza...

Podobne wypracowania