Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - bohaterowie, Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swojej powieści Fiodor Dostojewski ukazuje szereg postaci, które razem współtworzą obraz rosyjskiego społeczeństwa w XIX wieku.

Rodion Raskolnikow to główny bohater utworu. Jest młodym mężczyzną, który z powodu problemów finansowych popełnia zbrodnię, dopuszcza się kradzieży i morderstwa. Ten czyn stanowi także swoiste sprawdzenie siebie, przekroczenie pewnych granic. Bohater to postać złożona, niejednoznaczna, w dodatku niezwykle refleksyjna. Po popełnieniu zbrodni życie Raskolnikowa diametralnie się zmienia. Mężczyzna ma wyrzuty sumienia, czuje się prześladowany i obserwowany. Dręczą go natrętne myśli i dziwne sny.

Duży wpływ na jego postawę miała ukochana kobieta, Sonia. Zakochała się w mężczyźnie, był on naprawdę piękny, miał przejmujący wzrok i bujne włosy. Ale przede wszystkim zbliżyły ich wspólne rozmowy o życiu i religii. To właśnie Sonia przywraca bohaterowi wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Mimo dokonanej zbrodni Rodion pozostaje bardzo wrażliwym mężczyzną, o czym świadczą chociażby nieustanne wyrzuty sumienia i wewnętrzne cierpienie. Główny bohater to postać złożona, która na oczach czytelnika przechodzi przemianę, z buntownika i samotnika staje się pokornym człowiekiem, który zamierza walczyć ze swoimi słabościami.

Sonia to ukochana Raskolnikowa. Dziewczyna nie ma łatwego życia, pochodzi z rodziny ubogiej, jej ojciec jest alkoholikiem, a sama bohaterka, aby przeżyć, trudni się prostytucją. To kobieta piękna, o niebieskich oczach, która przyciąga uwagę mężczyzn. Choć wydaje się pozbawioną moralności postacią, jest wręcz przeciwnie. Sonia jest prawdziwą chrześcijanką, która kocha Boga i bliźnich. Nigdy nie przestaje wierzyć w drugiego człowieka, poszukuje w nim dobrych cech (tak też jest w przypadku ukochanego). Pracuje na ulicy, aby utrzymać swoje rodzeństwo, wierzy jednak, że kiedyś będzie była dobrze i uczciwie. Kiedy zakochuje się w Raskolnikowie robi wszystko, aby mu pomóc i sprowadzić go na dobrą drogę. Dziewczyna jest przykładem osoby o wielkim sercu , wzorem pokory i lojalności.

Arkadiusz Swidrygajłow to mężczyzna, który fascynuje się Raskolnikowem. Jego zachowanie wzbudza w nim ciekawość i dlatego decyduje się na śledzenie go. Wynajmuje pokój blisko bohatera i każdego dnia go obserwuje. Mężczyzna nie jest postacią pozytywną. Był hazardzistą, lubił się napić, zdarzało mu się bić żonę. Poznanie życie podejrzanego Raskolnikowa jest jego dziwną potrzebą, zaspokojeniem popędów. Jednak w miarę upływu czasu coś zmienia się w bohaterze.

Widząc miłość Sonii i swojego sąsiada zaczyna żałować nieudanego małżeństwa i wszystkich podłości, jakich kiedykolwiek się dopuścił. Przekazuje nawet Sonii pewną kwotę pieniędzy, która ma pomóc w rozwiązaniu trudnej sytuacji. Arkadiusz umiera samotnie w swoim mieszkaniu, świadomy już zmarnowanego życia i popełnionych błędów.

Natomiast Dunia to młodsza siostra głównego bohatera. Dziewczyna zdobyła doświadczenie, które pozwoliło jej na znalezienie dobrej pracy. Wszystkie pieniądze bohaterka oddaje rodzinie, bardzo o nią dba i jest osobą wrażliwą. Kiedy traci swoją posadę wiąże się z bogatym mężczyzną, chociaż go nie kocha. Czyni to dla swojej rodziny, ponieważ pragnie jej pomóc. Dunia to bohaterka gotowa do wszelkich poświęceń dla bliskich osób. 

Podobne wypracowania