Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji dowolnej książki

W życiu każdego z nas pojawiają się czasem książki zdolne zmienić nasz światopogląd. W ciągu całego naszego życia spotykamy zaledwie kilka z nich, lecz każda z osobna ma wielką moc oddziaływania na naszą wyobraźnię oraz psychikę. Po przeczytaniu takiej książki nasz świat wydaje się nieco inny – a może to my patrzymy na niego w odmienny sposób. Są to teksty wyjątkowe, niezapomniane, magiczne.

Jedną z takich książek jest dla mnie „Grek Zorba” – słynna powieść Nikosa Kazantzakisa. Wydana w roku 1946 (wydanie polskie w roku 1871), już od początku zjednała sobie rzesze zafascynowanych czytelników. Na jej podstawie powstał balet, musical i filmowa adaptacja autorstwa Michaela Cacoyannisa z roku 1964, z Anthonym Quinnem w roli głównej.

Powieść opisuje losy młodego, dogłębnie wykształconego człowieka (zwanego później „szefem”), który właściwie przypadkiem zostaje dzierżawcą kopalni na Krecie. Tam, w jednej z licznych portowych tawern, spotyka niepozornego z wyglądu mężczyznę w średnim wieku, który na zawsze odmienia jego życie. Człowiekiem tym jest właśnie Aleksy Zorba – główny bohater powieści.

W miarę rozwoju akcji nasi dwaj bohaterowie zaprzyjaźniają się, pomimo dzielących ich różnic. Zorba zaczyna sukcesywnie zmieniać światopogląd „szefa” – młody człowiek uzbrojony jest w mnogie teorie, które nieustannie przegrywają w starciach ze wspaniałym, empirycznym bagażem doświadczeń Zorby, który z niejednego pieca jadł chleb i który przeżył wiele zadziwiających przygód.

Powieść ukazuje czytelnikowi dwa zupełnie przeciwstawne światopoglądy, w jaskrawy sposób naświetla przewagę filozofii życiowej Zorby, skoncentrowanej na „bezwstydnym” cieszeniu się życiem. Stary Grek jest personifikacją wielkiej energii, której brakuje ludziom oderwanym od ich własnej natury. Zorba może być przez niektórych nazwany człowiekiem prymitywnym, lecz jego pozorny prymitywizm to po prostu zdolność do zaakceptowania rzeczywistości taką, jaka jest oraz czerpania z życia pełnymi garściami – bez lęku o przyszłość.

Uważam, że „Grek Zorba” to lektura, którą każdy człowiek powinien poznać. Ma ona niesamowitą zdolność do ukazania nam prawdziwych wartości w naszym życiu; pomaga ona zwolnić czasem tempo, skoncentrować się na swoich własnych, pierwszorzędnych potrzebach i nieco bardziej pogodzić się ze swoją własną, człowieczą egzystencją.

RECENZJA ZAWIERA:
1. wstęp
2. kilka informacji wstępnych na temat książki
3. wgląd w główny nurt akcji
4. opracowanie głównego przesłania książki
5. opinię recenzenta

Podobne wypracowania do Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji dowolnej książki