Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Orgona i Tartuffe'a - Molier „Świętoszek”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Orgon i Tartuffe to dwaj główni bohaterowie komedii Moliera pt. „Świętoszek”. Są ze sobą blisko związani w dramacie, jednak całkowicie różnią się charakterami, co przysparza rodzinie pana domu wielu kłopotów, a samemu świętoszkowi – wielu uciech. Jednak na każdą kosę znajdzie się kamień, tak więc Tartuffe także będzie musiał zapłacić za swe niecne uczynki.

Tartuffe’a poznajemy jako sublokatora w domu Orgona, który przygarnął zbłąkanego wędrowca i zaprosił do swego mieszkania, gdyż był urzeczony jego pobożnością, dobrymi manierami oraz skromnym zachowaniem. Przybysz potrafił tak omotać pana domu swoimi domniemanymi zaletami, że ten stawiał się na każde jego skinienie.

Na samym początku widzimy, że świętoszek jest bardzo sprytny i przebiegły. Swoją pozę stosuje tylko, kiedy ktoś na niego patrzy. Pod przykrywką ascezy i umartwiania się pożera najsmaczniejsze kąski, wysypia się w puszystej pościeli, a jego życzenia są natychmiast spełniane przez Orgona oraz jego matkę – panią Pernelle.

Pozorne cnoty kryją jednak przewrotność, nieczułość oraz haniebne żądze. Przybysz nakazuje służącej Dorynie, by zakryła dekolt chustką, a w ukryciu zaleca się do żony Orgona – Elmiry i co więcej, ma w zanadrzu jeszcze inny...

Podobne wypracowania