Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Rodzicom” - interpretacja i analiza wiersza

Utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest dedykacją dla rodziców poety i składa się z dwunastu strof: jedenastu czterowersowych zakończonych rymami krzyżowymi i zwrotki jednowersowej, którą jest strofa dziesiąta.

Podmiot liryczny mówi o sobie w czasie przeszłym i sugeruje, że jego młodość  była czymś ulotnym, nietrwałym, znikomym, co najlepiej ujmuje w porównaniu go do szelestu lipy na wietrze. Jego czas był tak krótki, że nie można opisać go inaczej niż tylko imieniem, a za cały dobytek miał ciało otrzymane przy narodzinach.

Trzecia zwrotka stanowi przybliżenie tego, do czego został przeznaczony –  jego imię, które po grecku znaczy „niosący Chrystusa”. Aluzja do świętego przenoszącego przez rzekę ludzi, który kiedyś miał podobno przenieść samo dzieciątko Jezus, oznacza, że podmiot liryczny miał być kimś wyjątkowym, co przypieczętowało jego imię.

W pytaniach retorycznych kierowanych do rodziców słychać rozpacz „ja” lirycznego, które zdaje sobie sprawę z tego, że ten niepospolity dar, jaki otrzymał, jest darem straconym, bo trafił na czas wojny, łez i krwi. Przytacza słowa swojej matki, która wierzyła, że dzięki talentowi będzie umiał przekazać wszystkie...

Podobne wypracowania