Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis przeżyć wewnętrznych - Zredaguj opis przeżyć wewnętrznych postaci ukrytej za maską na obrazie Fridy Kahlo „Maska” (1945 r.)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Frida Kahlo była jedną z najbardziej kontrowersyjnych artystek XX wieku. Jej niesztampowe, pełne ekspresji oraz emocji obrazy były nowością na arenie życia malarskiego w XX wieku. Tematyka prac była rozmaita, jednak często malarka przedstawiała autoportrety, bądź symboliczne sceny ze swojego życia. A było ono dość trudne, ponieważ Frida Kahlo jako nastolatka poniosła ciężkie obrażenia w wypadku autobusowym, które odbiły się na całej późniejszej twórczości meksykańskiej malarki.

Ze względu na kłopoty zdrowotne, malarka wiele razy traciła ciąże, co pozostawiało głębokie rysy na jej psychice i także znajdowało swoje ujście na płótnach. Frida była także zaangażowana w ruch feministyczny oraz komunistyczny, a sama deklarowała biseksualizm. Jej obrazy oscylują na pograniczu symbolizmu, surrealizmu oraz ekspresjonizmu.

Obraz „Maska” jest ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze Frida Kahlo znana jest ze swoich autoportretów. Najczęściej przedstawiały one twarz bądź popiersie autorki. Tutaj jednak element, dzięki któremu autoportret zyskuje swoje miano (a więc twarz) jest niewidoczny. Czy zatem możemy jeszcze obraz nazywać autoportretem?

Po drugie, zastanawiający wydaje się fakt, że na pierwszym planie, zamiast...

Podobne wypracowania