Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Kamizelka” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kamizelka” Bolesława Prusa to nowela, która ukazała się w 1882 r. Autor przedstawił w niej króciutką historię mieszczańskiego małżeństwa. Punktem wyjścia tej opowieści stał się moment nabycia przez narratora od żydowskiego handlarza tytułowego elementu garderoby.

Małżeństwo, do którego należała niegdyś tytułowa kamizelka, było parą biednych ludzi, ciężko pracujących na swoje utrzymanie. Pan sprawował funkcję urzędnika. Pełnił swoje obowiązki sumiennie, odznaczając się pracowitością. Kobieta miała dwa zajęcia – za dnia prowadziła lekcje, a wieczorami szyła. Punktem kulminacyjnym ich historii jest choroba mężczyzny, który na jej skutek zaczął niknąć w oczach. W celu zatajenia tego faktu przed małżonką, przesuwał on pasek od kamizelki, by nie było widać, że ta staje się coraz bardziej luźna. Dla kobiety wieść o jego chorobie była wstrząsająca, jednak nie wpędziła jej w depresję. Podjęła ona heroiczną walkę o to, by zapewnić mężowi szczęście. Poza wiedzą męża również zwężała tę samą kamizelkę, by poprawić jego samopoczucie. Dzięki swojej postawie sprawiła, iż urzędnik, będąc u kresu swych dni, nadal wierzył w możliwość wyzdrowienia i starał się żyć pełnią życia.

Prus w noweli tej przedstawia fatalne warunki życia...

Podobne wypracowania