Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem” - opracowanie książki

Kazimierz Moczarski – autor „Rozmów z katem” – w czasie wojny pełnił obowiązki szefa Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Była to organizacja zajmująca się dokumentowaniem zbrodni hitlerowskich, walką z propagandą okupanta oraz informowaniem Polaków o działaniach rządu na uchodźstwie i sytuacji na frontach całego świata. Po zakończeniu II wojny światowej Kazimierz Moczarski, podobnie jak inni członkowie AK, został aresztowany i osadzony w więzieniu. Od 2 marca 1949 do 11 listopada tego samego roku przebywał w jednej celi z Jürgenem Stroopem – niemieckim zbrodniarzem wojennym, odpowiedzialnym za krwawą pacyfikację powstania w getcie warszawskim. Właśnie te wydarzenia stały się bezpośrednią przyczyną powstania „Rozmów z katem”, które miały być kolejnym dowodem niesamowitych okrucieństw, jakich podczas II wojny światowej dopuścili się hitlerowcy.

Dzieło Moczarskiego trudno jest sklasyfikować jako określony gatunek literacki. Blisko mu do reportażu lub wywiadu, jednakże pierwszoosobowa narracja, fragmenty rozmów, komentarze – wszystko to powoduje, że dzieło przypomina pamiętnik. Warto dodać, że autor zapisywał wszystko z pewnej...

Podobne wypracowania