Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Zagajewski ,,Prawda” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Prawda” – utwór napisany w 1972 r., w czasach nasilającego się kryzysu społeczno-politycznego w kraju – jest krótkim utworem, którego głównym celem wydaje się być próba zaszczepienia u odbiorcy odwagi. Bynajmniej jednak nie odwagi każącej robić rzeczy wzniosłe i piękne – przynajmniej z naszego punktu widzenia. 

Rzecz dotyka raczej odwagi prozaicznej – odwagi do bycia uczciwym, szczerym i niezłomnym, dotyczy również odwagi do życia zgodnie z prawdą i sumieniem. ,,Powiedz prawdę do tego służysz” – podmiot liryczny, zwracając się w ten sposób przez cały czas trwania wiersza ma za zadanie utwierdzić nas w słuszności swoich postanowień. ,,Odmów podania ręki temu człowiekowi” – wers ten wydaje się w oczywisty sposób nawiązywać do drogi, jaką niestety w czasach realnego socjalizmu poszło zbyt wielu przyzwoitych ludzi. Drogi współpracy z aparatem państwowym, denuncjacji, szybkich zysków i równie szybkiego rujnowania czyjegoś życia poprzez kilka zaledwie słów. 

Jednakże poza tym jednym wersem brak w utworze innych wyraźnych odniesień do systemu totalitarnego. Pozwala to wyjść mu poza utarte schematy i stać...

Podobne wypracowania