Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrétien de Troyes „Percewal na zamku Graala” - opis miejsca akcji i nastroju

Miejscem akcji utworu ,,Percewal na zamku Graala” jest zamek wielkiego Mistrza, czyli króla Artura. Przybywa do niego Percewal, by uczyć się z najlepszego źródła kodeksu i zasad, którymi powinien kierować się rycerz prawy i honorowy. 

Kiedy bohater zjawia się w zamku, trwają przygotowania do wielkiej uczty. Giermkowie i służba biegają po zamku, starając się przygotować jak najlepiej do uczty. Praktycznie w całym zamku ustawiają świeczki, które dając nikłe światło, tworzą cienie.

Świece rozświetlające ciemne zaułki zamku budują nastrój tajemniczości, grozy i strachu, jaki powinni odczuwać niewierni i buńczuczni wobec władcy i Boga. Wszystko odbywa się w ciszy, która potęguje wrażenie niesamowitości. Percewal jest świadkiem wnoszenia przez młode, bogato odziane dziewczyny złotego Graala, srebrnej tacy oraz świeczników: ,,Kiedy weszła panna z Graalem, tak wielka jasność spłynęła na komnatę, że świece pobladły, jak gwiazdy i księżyc bledną przed wschodzącym słońcem (...)”.

Nikt nic nie mówi, Percewal także o nic nie pyta. Następnego dnia zastaje pusty zamek, czuje się jeszcze bardziej osamotniony, jeszcze mniej rozumie, kiedy niewidzialne ręce opuszczają przed nim most zwodzony, by mógł się wydostać z zamku. Wyrusza wtedy w dalszą podróż, by wyjaśnić pochodzenie i znaczenie świętego Graala. 

Podobne wypracowania do Chrétien de Troyes „Percewal na zamku Graala” - opis miejsca akcji i nastroju