Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrétien de Troyes „Percewal na zamku Graala” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Percewal na zamku Graala” to utwór, który został napisany przez Chretiena de Troyes w 1181 roku i opowiada historię młodego mężczyzny Percewala, który zafascynowany światem rycerskim, postanawia odnaleźć Graala. 

Wzorem do naśladowania był dla głównego bohatera Mistrz (król Artur), czyli jego pan, od niego też Percewal dostał miecz. Percewal wyznawał zasady, które obowiązywały w średniowiecznym etosie – był honorowy, wierny królowi oraz kobiecie swego serca, a także własnym przekonaniom. Cechowała do szlachetność, niesamowita odwaga i oddanie. 

Kodeks rycerski cenił najbardziej na świecie, stanowił on dla niego wyznacznik wszelkich jego działań. Wszystko, co robił i czym się kierował, było regulowane przez ów kodeks. Największą dumą dla niego byłaby śmierć na polu bitwy, podczas której walczyłby za ojczyznę, dla dobra władcy, broniąc swej wiary. 

Percewal, młody i dzielny rycerz, przybywa na zamek króla Artura, który ugościwszy go z honorami, podarował mu miecz i włócznię. Podczas uczty, kiedy wniesiono świece i kandelabry, kiedy panował nastrój tajemnicy, pojawił się święty Graal, czyli cudowny kielich, z którego pił Jezus...

Podobne wypracowania