Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” - opracowanie książki

Hugh John Lofting to żyjący na przełomie XIX i XX wieku pisarz, tworzący głównie literaturę dziecięcą. Żył w Wielkiej Brytanii, a światową sławę przyniósł mu cykl kilkunastu książek opisujących dzieje Doktora Dolittle - doktora rozumiejącego mowę zwierząt. Pierwsza książka z tej serii, zatytułowana „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, została wydana w 1920 roku. Polskie wydanie powieści miało miejsce czternaście lat później, w 1934 roku. W kolejnych latach (aż do 1952) ukazywały się kolejne pozycje o perypetiach doktora, m. in. „Podróże Doktora Dolittle”, „Cyrk Doktora Dolittle”, „Doktor Dolittle na Księżycu”. 

Tytułowy bohater cyklu jest lubianym przez ludzi doktorem, który mieszkał w małym miasteczku w Wielkiej Brytanii. Pacjentów przyjmował w swoim własnym domu, w którym trzymał wiele zwierząt; złotą rybkę w stawie, gadającą papugę, króliki w spiżarni, pieska, białe myszki w fortepianie. Bardzo lubi z nimi przebywać. Bohater jest osobowością niezwykłą, albowiem rozumie mowę zwierząt i potrafi się z nimi porozumiewać. Dobry kontakt z milusińskimi sprawia, że Doktor Dolittle postanawia zmienić profesję i z lekarza ludzi staje się lekarzem zwierząt. 

W powieści „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” zostaje przedstawiona czytelnikom sytuacja tytułowego bohatera. Następnie, dowiadujemy się że nagle stracił wszystkich klientów. Było to bardzo dziwne zjawisko, albowiem doktor był osobą lubianą i poważaną. Przyczyną braku zainteresowania jego usługami był… fakt, że doktor w gabinecie trzymał nie tylko łagodne, miłe zwierzątka, ale także krokodyla. Klienci bali się gada, zielonego stwora wystraszyła się także siostra Doktora Dolittle, która dotychczas prowadziła jego gospodarstwo domowe. Bohaterowi zaczyna brakować pieniędzy na wyżywienie siebie i gromadki zwierząt - sytuację ratuje informacja wzywająca Doktora Dolittle do Afryki, gdzie małpy potrzebują jego pomocy. Doktor - wraz z gromadką ulubionych zwierząt - wsiada na łódź w poszukiwaniu przygód. 

Książka „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” została przetłumaczona na wiele języków. Ponadto ukazało się kilkanaście adaptacji powieści - na podstawie dzieła Loftinga powstały filmy, sztuki teatralne, musicale oraz słuchowiska radiowe. 

Podobne wypracowania do Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” - opracowanie książki