Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Ibsen to dziewiętnastowieczny dramatopisarz norweski. Tematyka jego twórczości dotyczy historycznych wydarzeń związanych ze starożytnością bądź średniowieczem. Ibsen, na kanwie narodowych legend i baśni, tworzy opowieści poruszające współczesną mu tematykę społeczno-obyczajową. 

Debiut dramatyczny Ibsena ma miejsce w 1850 roku – zostaje wówczas wydana Katylina. „Dzika kaczka” po raz pierwszy jest publikowana w 1884 roku. Na łamach tego dramatu zostaje uwypuklony konflikt pomiędzy idealizmem a realizmem. Kreacje bohaterów sprawiają, że są oni przedstawicielami różnych światopoglądów. Przykładowo; Hagen Werle jest realistą – spojrzenie na świat ujawnia się w jego decyzjach i stosunku do syna, Grzegorza. Grzegorz – w przeciwieństwie do ojca – jest niepoprawnym idealistą.  Jego zachowanie determinowane jest przez wierność wyznawanym zasadom. Odmienne spojrzenie na życie sprzyja licznym konfliktom.

Kolejnym ważnym problemem, poruszonym w dramacie „Dzika kaczka” jest zdolność ludzi do życia złudzeniami. Nie potrafiąc zaakceptować rzeczywistości, karmimy się ułudą, której pragniemy nadać znamiona realnego istnienia. Bohaterem, który dostrzega ten problem,...

Podobne wypracowania