Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - charakterystyka uczniów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Proza Gombrowicza powstała w pierwszej połowie XX wieku. Jego książki zrewidowały podejście do literatury i do dziś są materiałem chętnie interpretowanym nie tylko przez środowisko krytyków literackich. Najsłynniejszą powieścią Gombrowicza jest „Ferdydurke”. Cała powieść jest zagadkowa i niewyjaśniona tak jak jej tytuł. Autor nigdy nie wytłumaczył znaczenia tytułu ani pochodzenia tego słowa, a najbardziej trafną interpretacją wydaje się przekonanie, że znaczenie tytułu ujawnia się właśnie w braku jakiegokolwiek znaczenia. 

Wśród parabolicznych opowieści Gombrowicz kreuje bardzo interesujące sylwetki bohaterów. Akcja na początku ma miejsce w szkole - tutaj trafia Józio, który zaledwie kilka stron wcześniej miał trzydzieści lat. W szkole liczy sobie szesnaście lat; umieszczony w ławie obok innych uczniów, nie stara się nawet zbliżyć do nich. Jednak jest trafnym obserwatorem sytuacji, która ma miejsce w szkolnych wnętrzach. 

Jedną z ważnych osób jest Miętus. Jest uczniem w szkole, do której trafia Józio w wieku trzydziestu lat. W tej samej szkole profesor Pimpko prowadza proces „upupiania”. Miętus jest jedną z postaci walczących z ideologią szkoły. Nie poddaje...

Podobne wypracowania