Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Król Edyp” - Motyw władzy w „Królu Edypie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Król Edyp” Sofoklesa to utwór, w którym czytelnik spotyka się z realizacją motywu władzy. Fabuła rozpoczyna się po wybraniu nowego króla, a kończy - wraz z jego odejściem. Sofokles opisuje w swoich tragediach królewski ród Labdakidów: Lajosa - króla Teb i ojca Edypa, Polybosa - władcę Koryntu i przyrodniego ojca głównego bohatera, Kreona - władcę, który dwukrotnie zasiadał na tronie Teb, oraz tytułowego Edypa.

Lajos rządził Tebami u boku żony - Jokasty. Żądny odpowiedzi na pytanie o to, co przyniesie mu przyszłość, Lajos udał się do wyroczni. Nie inaczej zrobił kilkanaście lat później jego syn i następny władca Teb - Edyp. Wieszczka objawiła mu równie tragiczny los, który stał się jego udziałem. Obaj bohaterowie chcieli poznać przyszłość i obaj ją poznali. Trzeba tu dopowiedzieć, że obydwaj wynieśli lekcję o tym, że wróżba może być niekorzystna.

Zarówno ojciec, jak i syn popełniają błąd, za który bardzo drogo płacą. Plany oszukania  przepowiedni kończą się dla nich tragicznie. Zarówno Lajos, jak i Edyp wierzą, że złego losu można uniknąć, z bogami da się pertraktować, a oszukanie przeznaczenia nie jest wcale trudne. Chcą odmienić...

Podobne wypracowania