Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw rodziny - „Antygona”, „Król Edyp” Sofoklesa - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

 „Antygona” i „Król Edyp” Sofoklesa traktują o tej samej rzeczywistości, tym samym czasie i tych samych ludziach. Skoncentrowana wokół wąskiego pasma wydarzeń „Antygona”, wiele spraw traktuje ogólnie i jedynie informacyjnie, skupiając się na krótkim i tragicznym losie tytułowej bohaterki. „Król Edyp” opowiada o wydarzeniach chronologicznie wcześniejszych. Ten tekst Sofoklesa daje nam szerszy przekrój historii rodu, z którego wywodzi się Edyp. To właśnie na królu Teb i jego niełatwych losach koncentruje się fabuła.

Nie zaznawszy szczęścia i miłości ze strony swojego własnego ojca, Edyp zostaje brutalnie okaleczony i skazany na śmierć w odległych górach. Kolejne jego spotkanie z ojcem odbyło się po wielu latach i miało jeszcze tragiczniejszy skutek. Król Lajos poległ z rąk syna, jak zostało to zapowiedziane. Rozwiązując zagadkę Sfinksa - Edyp otrzymał rękę Jokasty - królowej Teb, a również swojej własnej matki. Trwoga i groźba nienazwanego jeszcze grzechu znów położyła się cieniem na losach Edypa. Gdy po wielu latach dojrzał obie prawdy i zrozumiał, że to on jest źródłem nieszczęść swojego ludu, okaleczył samego siebie, wyłupił...

Podobne wypracowania