Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księga Koheleta - Czy filozofia zawarta w Księdze Koheleta bliska jest współczesnemu człowiekowi? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pytanie zawarte w temacie pracy można rozumieć w dwojaki sposób. Po pierwsze, można je interpretować jako pytanie o to, czy tezy postawione przez Koheleta są nam bliskie. Można też pytać o to, czy ta filozofia powinna stać się filozofią życia współczesnych ludzi. Z całą pewnością warto przyjrzeć się nieco bliżej zagadnieniu, albowiem bez względu na odpowiedź, Księga Koheleta to ważne i cenne źródło prawd o życiu.

„Vanitas vanitatum”, czyli sentencjonalne „marność nad marnościami” - to motyw przewodni tego dzieła. Marność, czyli wszystko, o co człowiek zabiega i o co się stara. Wszystko, co nie jest skarbem w jego sercu, a jedynie zdobyczą dla ciała. Kolejna ważna prawda, jaka wypływa z lektury dzieła to stwierdzenie: „wszystko ma swój czas”. Tymi słowami zaczyna się trzeci rozdział księgi. Wszystko ma właściwy sobie tryb, tempo powstawania, istnienia i umierania. Pory dnia i roku mają swój cykl, którego nie należy zmieniać. Jak pisze propok: „Jest czas siania i czas żniw”. Jak spogląda na takie prawdy człowiek dzisiejszy?

Wiele osób rzeczywiście za marność postrzega to, co jest efektem „wyścigu szczurów”. Sława, bogactwo i splendor  to wartości...

Podobne wypracowania