Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy miłość Tristana i Izoldy można nazwać miłością uniwersalną? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dzieje Tristana i Izoldy” to z pewnością jeden z najwybitniejszych utworów, który ukazuje wzór prawdziwej miłości kobiety i mężczyzny. Pomimo upływu wieków, obydwoje są postrzegani jako symbol miłości, który także we współczesnym świecie może mieć swoje odzwierciedlenie.

Historia Tristana i Izoldy rozpoczęła się w dziwnych, magicznych okolicznościach. Oboje wypili napój miłosny, który na zawsze ich odmienił, zwrócił ku sobie, niezależnie od otaczającej ich rzeczywistości. Ich związek z góry został skazany na niepowodzenie. Izolda Złotowłosa miała zostać wydana za króla Marka, w imieniu którego Tristan walczył ze smokiem oraz olbrzymem. Pomimo to, walczyli o każdą sekundę bycia razem, ocierając się wręcz o śmierć. Nawet wygnanie młodego rycerza z Kornwalii nie przyniosło rezultatu. Ich miłość nie obumarła również, kiedy Tristan poślubił Izoldę o Białych Dłoniach, a Izolda Złotowłosa zajęła miejsce u boku króla Marka. Całe życie walczyli o uczucie, narażając siebie i innych na srogą karę. Połączyła ich śmierć. Symbolizuje to wiecznie odradzający się krzak głogu, wyrastający z ich grobów. Tristan i Izolda są symbolem kochanków, którzy w dzisiejszym...

Podobne wypracowania