Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Dzieje Tristana i Izoldy” jako opowieść o miłości i cierpieniu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość bez cierpienia nie istnieje - to trywialne, lecz prawdziwe stwierdzenie. Uczucie dwojga ludzi, które nie jest poddane próbie, jest miłością nietrwałą. Dzieje Tristana i Izoldy to bez wątpienia opowieść o miłości doświadczanej i ćwiczonej w bólu i cierpieniu.

Młody i szlachetny Tristan jest uosobieniem smutku. Wszak tyle oznacza jego imię - smutny. Jego ojciec poległ w bitwie, matkę umarła krótko po porodzie. Na szczęście znalazł opiekuna, który zatroszczył się o jego życie, zdrowie, wychowanie i wykształcenie. Tristan rósł, uczył się pilnie, wykazywał biegłość w wielu sztukach i umiejętnościach, które wykorzystał później w służbie królowi Markowi.

Król zapałał szczerą przyjaźnią i ojcowską miłością do młodego przybysza, który niebawem stoczył tytaniczny bój z potężnym Irlandczykiem, rycerzem imieniem Morhołt. W morderczym boju pokonał potężnego wroga, sam jednak otrzymał gróźną ranę. Siostrzenica zabitego rycerza - Izolda obiecała sobie, że zawsze będzie nienawidzić jego „mordercy”. Los przywiódł Tristana do wybrzeża Irlandii, gdzie spotkał po raz pierwszy złotowłosą Izoldę - tę, która obiecała mu zemstę. Tristan nie pozostał tam jednak długo...

Podobne wypracowania