Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Odyseja” - Motyw wędrówki w „Odysei” Homera - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cała opowieść o Odyseuszu jest oparta na motywie wędrówki. Czterdzieści dni przedstawione w akcji głównej oraz liczne retrospekcje, opisujące dziesięć lat jego tułaczki, ukazują nam mnogość przygód, jakich doświadczył ten sprytny podróżnik.

Wyprawa Odyseusza ma konkretny cel: wraca on z wojny trojańskiej do rodzinnej Itaki. W domu czekają na niego syn - już dorosły Telemach oraz wierna żona Penelopa.

Z pewnością podróż zajęłaby Odysowi mu mniej czasu, gdyby nie gniew i nieprzychylność bogów, np. Posejdona, wzburzającego morze oraz niszczącego Ulissesowi okręty, a także gdyby nie nieroztropność towarzyszy, którzy wiedzeni ciekawością rozwiązali worek z wiatrami otrzymany od Eola. Odys musiał się więc mierzyć z różnymi przeciwnościami losu, te wszakże stanowią nieodłączny element niemal każdej podróży.

Na szczęście nasz bohater odznaczał się wyjątkową przebiegłością i rozwagą. Mając na uwadze dobro wspólne oraz powodzenie dalszej wyprawy, nie dał się skusić chwilowym przyjemnościom: gdy statek podróżujących docierał do wyspy syren, które były pół-ptakami, pół-kobietami, znalazł sposób, by oprzeć się ich zwodniczemu urokowi, a jednocześnie samemu przekonać...

Podobne wypracowania