Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - Przemówienie Antygony do Kreona - napisz przemówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Światłości nie gasnąca wśród mroków ciemności, Ty, który władasz sercami i umysłami, a potęga Twoja nie ma sobie równych... Kreonie, synu bogów z najwyższych szczytów Olimpu, usłysz moje słowa! Nie jest moją wolą błagać Cię o wybaczenie czy zrozumienie. Mądry Kreonie! Wysłuchaj mego wołania i osądź ponownie!

Czczę Twoje prawa i nakazy, które w swej mądrości ustanawiasz dla podwładnych. Bez Twojej władzy lub Teb byłby niczym wątła trawa na wietrze. Czyliż jednak prawa, na straży których stoisz, dyktował Ci sam Zeus? Mądrość Twoja sięga od wschodu do zachodu i od południa do północy, jednakże mądrością bogów uczyniono świat i niebo nad nami, i morze błękitne, i gwiazdy  na sklepieniu... Twoja zaś wiedza i światłość umysłu jest jedynie iskierką, jasno płonącą, lecz tą, która zapłonęła z łaski i miłosierdzia bogów. Przeto, łaskawy i wyrozumiały Kreonie, miej baczenie na słowa innych! Któregoś dnia może się okazać, że walcząc z mądrością innego człowieka, walczysz z tą samą iskierką, która od bóstw pochodzi, a więc jest słowem samego boga. A wówczas jakże niegodne i małe zdadzą się Twoje myśli, czyny i słowa.

Prawa nadane przez bogów poruszają gwiazdy...

Podobne wypracowania