Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kto ma rację - Kreon czy Antygona?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wszyscy znamy i z lubością powtarzamy slogan: prawa boskie stoją nad ludzkimi. To prawda, nie ma w tym stwierdzeniu fałszu. Lecz warto pójść tym tokiem myślenia nieco dalej… Prawa boskie są ważniejsze; obowiązywały od początku świata i do jego końca będą trwać. Prawa zostały ustanowione dla ludzi, by znali jasną drogę postępowania miłego bogom i szli wprost do celu, który im postawiono. Boskie przepisy pozwalają człowiekowi między innymi formułować własne zdania i poglądy, a także własne prawa.

 Jeżeli ludzkie prawo staje w sprzeczności z boskim, to dlatego, by stanąć na straży ludzkiego porządku i przetrwania ludzkiego ładu, kosztem narażenia się na potępienie z niebios. Jeśli ludzka struktura ulegnie rozpadowi, w jego wyniku zrodzi się anarchia, a ta zwyczajowo prowadzi do zagłady. Jeśli nie będzie ludzi, którym można wyznaczać ścieżki, jakikolwiek sens praw boskich, wliczając ich wyższość nad innymi prawami, przestanie istnieć.

Kreon to bojownik o ład i porządek ustroju, którym przyszło mu się opiekować. Władanie państwem jest rzeczą megalomanów i złodziei. Ale zarządzanie nim to domena ludzi mądrych, zdeterminowanych i konsekwentnych. Każdego człowieka można o coś winić  - takie jest niezbywalne prawo ludzkości....

Podobne wypracowania