Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Antygona” - tragizm postaci. Najtragiczniejsza postać „Antygony” to... - wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Kreon - oto osoba, która doświadczyła największej tragedii. Nie życzę sobie ani komukolwiek innemu smutku i rozpaczy, jaki stał się jego udziałem.

Stał się zabójcą własnej rodziny. Został okrzyknięty bezwzględnym tyranem, który za nic ma życie ludzkie i najświętsze prawa bogów; na zawsze zapamiętany jako jeden z największych zbrodniarzy literatury. A przecież wszystko w imię dobra, którego stale łaknął i na straży którego wiernie stał. Wszystko po to, by dobro i sprawiedliwość triumfowała. A największą ze wszystkich jego porażek jest fakt, że przez tysiąclecia ludzkość usilnie nie chce i nie potrafi dostrzec jego zabiegów w obronie dobra i wiesza go na krzyżu niełaski i niepamięci.

Walka dwóch braci, krwi przeciw tej samej krwi. Przelała się niewinna krew w słusznej sprawie,  a raczej sprawie, która za życia wydawała się słuszna. Kim uczestnicy walki? Synami, rodzeństwem, bratankami. Gdy umiera człowiek, odczuwany jest smutek; gdy umiera ktoś z rodziny, dzieje się tragedia; gdy śmierć wydaje się nagła, głupia i pozbawiona powodu, dzieje się niesprawiedliwość. A smutek pozostaje w sercach żywych: w sercu Antygony, Jokasty, Hajmona, Kreona.

Prawa...

Podobne wypracowania