Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - Motyw władzy w „Antygonie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zanim zacząłem formułować odpowiedź, sprawdziłem, co na temat władzy mieli do powiedzenia wielcy tego świata. Rozważałem, jaka sentencja będzie dobrze oddawać moją myśl. Wybrałem tę, którą wypowiedział  szlachetny mąż i znakomity pisarz: „Władza, która opiera się na niesprawiedliwości, nie może być trwała.” Ponad dwa tysiące lat temu spisał tę myśl Demostenes. Jest ona warta tyle samo, co wówczas: wszystkie pieniądze świata dla mądrego i sprawiedliwego, złamany grosz dla głupiego i pożądającego władzy za każdą cenę.

Jak obronić kogoś, kto przez wszystkich został skazany? Jak odwrócić zły los, gdy nawet temat pracy skłania do refleksji nad jednym człowiekiem i jego jednym czynem? A jednak spróbuję, spróbuję ocalić kogoś, kto dawno temu został przekreślony.

Władza… Jaka jest? Albo czym jest? Jest konieczna - to pewne. Bez lidera żadna społeczność nie poprowadzi samą siebie. Bez światłego przywódcy, który z wyżyn tronu dostrzega cel, do jakiego warto dążyć, żadne zgromadzenie ludzi nie zachowa rozsądku i jednomyślności. Brak systemu zawsze zdradza najgorszy z systemów - anarchię. Tylko mądra władza może świętować sukcesy, podobnie jak tylko mądry władca zdoła utrzymać swe ziemie:...

Podobne wypracowania