Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - Mahdi - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O osobie Mahdiego mowa jest już w pierwszym rozdziale książki. Rozmawiają o nim Staś i Nel. Charakterystyka tego bohatera dokonana przez dzieci, jest bardzo negatywna. Stasiowi Mahdi jawi się jako ludobójca. Według Nel Mahdi jest „brzydki i niegrzeczny”. Jego cioteczna siostra, Fatma, została aresztowana. Sam Mahdi jest prorokiem świata islamskiego. Ma swoich wyznawców nazywanych mahdystami. Bohater ten prowadzi wojnę, opłaca ludzi i posiada własną artylerię.
 
Dzieci poznały Mahdiego osobiście w czasie ich pobytu w Chartumie, dokąd zostali przywiezieni po porwaniu wykonanym z rozkazu Smaina. Po raz pierwszy zobaczyli go na wysokiej kazalnicy podczas codziennych modlitw w mieście, gdzie zgromadzili się wszyscy wierni. „Był to człowiek w średnim wieku, dziwnie otyły, jakby rozpuchnięty i prawie czarny. […] W jednym uchu nosił dużą obrączkę z kości słoniowej. Przybrany był w białą dżiubę i białą krymkę na głowie, a nogi miał bose […]. W ubiorze jego nie było najmniejszego zbytku”.

Staś wyobrażał go sobie nieco inaczej – w końcu wieść głosiła, że to nieprzejednany zabójca i rozbójnik. Tymczasem Mahdi wyglądał na człowieka łagodnego. Ciągle się uśmiechał, a jego oczy wypełnione były łzami....

Podobne wypracowania