Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Rękawiczka” - interpretacja, analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz pt.: „Rękawiczka” został opublikowany w tomie „Ballady i romanse” z 1822 roku. Utwory tego cyklu nawiązywały swoją tematyką do ludowych podań i baśni, stąd również charakterystyczny kształt „Rękawiczki” odwołującej się do legendy o średniowiecznym rycerzu. Wiersz został opatrzony podtytułem „Powiastka (z Szyllera)”, co sugeruje inspirację twórczością jednego z największych przedstawicieli niemieckiego romantyzmu.

Podmiot liryczny „Rękawiczki” pozostaje ukryty – nie ujawnia się ani razu w pierwszoosobowej formie, pełniąc rolę obiektywnego narratora bajkowej historii. Nie została ona poprzedzona żadnym prologiem określającym szerszy kontekst historyczny, o bohaterach tekstu dowiadujemy się więc tylko tyle, ile wywnioskujemy z ich działań. Czytelnik zostaje wprowadzony w środek „akcji”, jaka rozgrywa się w zwierzyńcu bliżej nieokreślonego, średniowiecznego zamku:

„Chcąc być widzem dzikich bojów,
Już u zwierzyńca podwojów
Król zasiada.
Przy nim książęta i panowie Rada,
A gdzie wzniosły krążył ganek,
Rycerze obok kochanek.”

Na oczach czytelnika odbywają się przygotowania do pewnego rodzaju igrzysk, oto...

Podobne wypracowania