Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem” - Elza. Charakterystyka

Elżbieta Jezierska jest główną bohaterką powieści pt.: „Spotkanie nad morzem”. Wszyscy nazywają ją Elzą.

Dziewczynka jest sierotą, ma jednak bardzo dobrą opiekę. Mieszka u swoich przybranych dziadków, państwa Budziszów. Jako dziecko straciła matkę. Elza jest niewidoma. Poznajemy ją jako jedenastoletnią uśmiechniętą dziewczynkę. Ma okrągłą twarz, całą w piegach. Jej niebieskie oczy sprawiają czasami wrażenie białych, ponieważ mają tak jasny odcień. Elza jest skromna, zaczesuje włosy do tyłu, nosi zwyczajne ubrania.

Elza to postać bardzo pogodna i radosna. Na jej twarzy zazwyczaj gości uśmiech, dziewczynka nie ubolewa nad swoją ułomnością. Prawdopodobnie pogodziła się z brakiem wzorku i pragnie czerpać z życia całymi garściami. Bohaterka to osoba bardzo żywa, wszędzie jej pełno, jest ciekawa świata. Dziewczynka bywa bardzo samotna, nie ma wielu znajomych ani przyjaciół. Na szczęście w trudnych chwilach pomaga jej własna wyobraźnia. Elza wymyśla sama bajki, wyobraża sobie różne wspaniałe historie. Bardzo kocha rośliny, przede wszystkim kwiaty. Do poznawania przyrody zachęcił ją pewien nauczyciel. Widząc w dziewczynce ogromny potencjał, nauczył ją rozpoznawania kwiatów, pokazał jej, jak poruszać się po lesie, zaszczepił w dziewczynce miłość do natury. Od tamtej pory Elza często wybierała się do lasu, podziwiała piękne rośliny dzięki innym niż wzrok zmysłom.

Najlepszą koleżanką dziewczynki jest Danusia. Przyjeżdża ona nad morze podczas wakacji. Bohaterki zaprzyjaźniają się ze sobą, dużo czasu spędzają razem i rozmawiają. Dzięki nowej koleżance Elza zyskuje pewność siebie, staje się bardziej otwarta. Ta znajomość okazuje się dla niej niezwykle ważna i wartościowa.

Uważam, iż główna bohaterka powieści „Spotkanie nad morzem” jest postacią bardzo pozytywną. Mimo swojego kalectwa, to radosna i zazwyczaj uśmiechnięta dziewczynka. Cenię ją za to, że potrafi doceniać życie i cieszyć się radosnymi chwilami. Uważam, iż Elza jest bardzo wrażliwa, o czym świadczy jej miłość do przyrody. Taka postać jak ta dziewczynka powinna być dla każdego z nas wzorem do naśladowania. Czasami nie potrafimy docenić dobrych chwil, nawet jeśli jest ich sporo. Elza pokazuje nam, jak powinniśmy postępować i jak radzić sobie z przeciwnościami losu.

Podobne wypracowania do Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem” - Elza. Charakterystyka