Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Literatura średniowiecza - Motyw śmierci w literaturze średniowiecza - opracowanie

średniowiecze, motyw śmierci, danse macabre, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Literatura średniowiecza była nierozłącznie związana z religią. Głoszenie konieczności zwrotu w stronę Boga oraz poglądu, że ciało jest dla duszy tylko klatką oraz przystankiem w drodze do wiecznego szczęścia, nie pozostało bez wpływu na propagowane przez literaturę wzorce. Śmierci doczesnej nie uznawano za koniec życia, a jedynie wyzwolenie się z oków okrutnego świata.

W literaturze wieków średnich wielokrotnie poruszano ten temat. „Legenda o św. Aleksym” pokazuje odejście z ziemi do znacznie lepszego miejsca. Na ascetę, który poniósł największe wyrzeczenia, byle tylko godnie służyć Bogu, czeka najwspanialsza nagroda. W momencie jego śmierci rozbrzmiewają dzwony w całym Rzymie, co podkreśla jak bardzo miły Bogu był ten człowiek. W tym utworze możemy dostrzec przedstawienie śmierci, jako wyzwolenia, ulgi, przejścia człowieka w lepszą rzeczywistość.

„Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią” to wierszowany dialog autorstwa nieznanego twórcy. Poza scenami rodzajowymi z życia przedstawicieli poszczególnych stanów, zawiera on przygotowanie człowieka na rozstanie się ze światem doczesnym. Śmierć jest wszechpotężna, nie można jej uniknąć bo działa na rozkaz Boga. Pod jej ciosami uginają się nawet najwięksi,...

Podobne wypracowania