Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Marta” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eliza Orzeszkowa przeszła do historii literatury jako pisarka o szczególnej wrażliwości społecznej, swoją twórczością broniąca najbiedniejszych i najbardziej pokrzywdzonych. Sporo uwagi poświęciła również sytuacji kobiet, które pod koniec XIX wieku były praktycznie pozbawione prawa do samodzielności, w pełni uzależnione od mężczyzn i dyskryminowane na ich korzyść.

Taki problem stał się osią konstrukcji fabularnej jednej z wczesnych powieści Orzeszkowej pt.: „Marta”. Jej tytułowa bohaterka pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej, która jedynej swej dziedziczce zapewniła bardzo wybiórczą edukację właściwą dla panien z jej klasy, pozwalającą co prawda skosztować nieco świata kultury i sztuki, ale nie zapewniającą żadnych konkretnych umiejętności. Po śmierci rodziców również w sensie czysto materialnym Marcie nie zostaje nic poza drobnymi długami i niewielką ilością sprzętów, które ozdobią dom szczęśliwie poślubionego Świckiego – drobnego urzędnika, sumienną pracą zapewniającego dobrobyt żonie i urodzonej w rok po ślubie córce Jańci. Sielankę przerywa śmierć męża, po której Marta pozostaje zdana jedynie na siebie i własną zaradność.

Poszukiwania pracy uświadamiają...

Podobne wypracowania