Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia Szarych Szeregów – „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szare Szeregi to konspiracyjny kryptonim Związku Harcerstwa Polskiego, pod jakim organizacja funkcjonowała w czasie wojny. Oficjalnie powołano je 27 września 1939 roku w Warszawie, jako jedną z podziemnych organizacji, mających za zadanie walkę z niemiecką okupacją. Harcerze skupieni w Szarych Szeregach brali udział w licznych akcjach propagandowych i zbrojnych. Organizacja została rozwiązana 18 stycznia 1945 roku po upadku powstania warszawskiego.

Pierwszą akcją Szarych Szeregów było rozpowszechnianie ulotek o przymusowym wysiedlaniu Polaków do Generalnej Guberni. Ulotki były sygnowane skrótem SS, który miał oznaczać Szare Szeregi. Kryptonim ten najpierw funkcjonował w Poznaniu, potem przyjął się dla całej organizacji harcerzy w Polsce podziemnej. Początkowo organizacja obejmowała tylko młodzież, która ukończyła 17 lat, jednak z czasem utworzono odpowiednie grupy zrzeszające nawet dwunastolatków. Najmłodszą grupą wiekową była „Zawisza”, oddziały zrzeszające młodzież w wieku 12 - 14 lat, która pełniła funkcje pomocnicze i przygotowywała się do bardziej złożonych zadań.

Szare Szeregi pełniły ważną rolę w walce podziemnej. Przez zaledwie sześć lat działalności przeprowadzono kilka doniosłych akcji. Wysadzano...

Podobne wypracowania