Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Andrzejewski rozpoczął pracę nad jedną ze swych najpopularniejszych powieści - „Popiołem i diamentem” - prawdopodobnie już w 1946 roku, zawarte tutaj wypadki fabularne odzwierciedlały więc bardzo świeże jeszcze wspomnienia z ostatnich miesięcy II wojny światowej. Utwór opublikowano po raz pierwszy w 1947 roku w tygodniku „Odrodzenie”, pod znamiennym tytułem „Zaraz po wojnie”, zaś w roku następnym ukazała się zmieniona, książkowa wersja powieści znana dzisiejszemu czytelnikowi właśnie jako „Popiół i diament”. Nowy tytuł został zainspirowany fragmentem dramatu Cypriana Kamila Norwida „Za kulisami”, w którym romantyczny poeta zastanawiał się nad historycznym osądem ofiary powstańców styczniowych - pamięć o ich czynie zbrojnym mogła rozwiać się jak popiół lub stać się symbolicznym diamentem, na którym odrodzona Polska odbuduje kiedyś swoją potęgę.

Akcja powieści Andrzejewskiego rozgrywa się w trakcie pierwszych dni po ogłoszeniu kapitulacji Niemiec w maju 1945 roku. Dla Polaków był to czas masowych powrotów do domów oraz związanych z zakończeniem działań zbrojnych rozliczeń - militarnych, politycznych, jak również moralnych. Koniec wojny...

Podobne wypracowania